Mindannyian tapasztalhatjuk, hogy a globális éghajlatváltozás milyen szélsőséges időjárást okoz. Egyes helyeken a szárazság, a hőmérsékleti csúcsok okoznak gondot, máshol a hirtelen lecsapó viharok. Ennek elszenvedője pedig nemcsak a lakosság, hanem a napelemek is. A szélsőséges időjárás okozta viharok és hőség egyaránt károsítja a napelemek működését. Hosszú távon mégis a napelemek jelentik a megoldást az éghajlatváltozás elleni harcban.
MIT OKOZ AZ ÉGHAJLATVÁLTOZÁS?
Csupán néhány évtized leforgása alatt is tapasztalhattuk, hogy rendkívüli változások mentek végbe az időjárásban, ami nem igazán gyakorolt kedvező hatást az emberiségre és a környezetre. A klíma szélsőségessé, kiszámíthatatlanná vált, ami igen komoly társadalmi-gazdasági problémákat okoz napjainkban.
Amennyiben csak az utóbbi hetek történéseit nézzük a sellyei és kadarkúti jégverés több háztartást is tönkre tett. A tudósításokban látható volt, hogy a teniszlabda nagyságú jegek cserepeket és napelemeket törtek össze. Az idei év júniusa az elmúlt 120 év harmadik legmelegebb és egyik legszárazabb hónapja volt.
A hőhullámos napok, időszakok szintén nem kedvezőek. A mezőgazdaság küzd a szárazsággal, a földeket aszály sújtja, nincs elegendő öntözővíz, az emberek energiaszükséglete rendkívüli mértékben megnő a folyamatosan üzemelő klímáknak és ventilátoroknak köszönhetően, nem is beszélve a hőmérséklet emberi szervezetre gyakorolt hatásáról.
A napelemek teljesítményében is megmutatkozik a rendkívüli meleg kedvezőtlen hatása. Sötét színűk miatt a modulok gyorsan felmelegednek, a panelek teljesítménye pedig 25°C feletti léghőmérsékleten lineárisan csökken minden egyes Celsius fokkal. Nem beszélve arról, hogy a száraz poros levegő még szennyezi is a napelemek felületét, ami tovább ronthatja azok termelőképességét.
A NAPELEMEK TEREMTHETNEK RENDET
Mégis azt mondhatjuk, hogy a napelemek jelentik a megoldást a globális éghajlatváltozás elleni küzdelemben. A napelemes rendszerekkel – legyenek azok háztartási méretűek vagy gigantikus napelemparkok – meg lehet állítani, vissza lehet szorítani a légkörbe bocsátott károsanyag egy jelentős részét. A szénhidrogén alapú energiatermelés rendkívüli mértékben károsítja a környezetet, mivel elképzelhetetlen mennyiségben kerül ÜHG, azaz üvegházhatást okozó gáz a légkörbe. Ennek következtében pedig folyamatosan melegednek az óceánok, tengerek, a földfelszín és a felette elhelyezkedő levegőréteg, ami olyan anomáliákat hoz létre, amely klímakatasztrófákhoz vezet. A napelemes rendszerek ezzel szemben emisszió nélkül képesek nagy mennyiségű energiát szolgáltatni. Kiemelendők még az agrovoltaikus rendszerek is, melyek a mezőgazdaság számára passzív elemként nemcsak áramot termelnek, hanem az alattuk elhelyezkedő növénykultúrát védik a túlzott napsugárzástól, kiszáradástól!
Tehát a napelemeknek igen fontos szerepük van és lesz is a jövő időjárásának formálásában. Mi is mindenkit arra buzdítunk, hogy az egyéni érdekeken túl (rezsiköltségek csökkentése) gondoljon a környezetre is, és telepítsen napelemes rendszert, hogy a jövő generáció számára is élhető bolygót hagyjunk magunk után!
A környezet védelméhez Ön is hozzájárulhat azzal, ha napelemes rendszert alakít ki. Amennyiben Ön is szeretne saját napelemes rendszert, kérjen ajánlatot! Az ingyenes kalkulációt követően 15 percen belül részletes, személyre szabott árajánlatot küldünk Önnek.