Szerző: Véghely Tamás napenergia szakértő, az EU-SOLAR szakmai tanácsadója

Bevezetés

Kereskedelmileg és iparilag is felhasználható napelemekről, azaz napelem iparról, az 1990-es évek óta beszélhetünk. Cikksorozatunkban egy gyors leltárt készítettünk arról, hogyan is állunk most, mit tudunk használni és egy kissé kitekinteni – már amennyire lehet előre tekinteni -, hogy mit is hozhat a jövő. Azért csak ilyen „gyors (és rövid) a leltár” mert már „papíron is csak lihegve tudjuk követni” a gyors fejlődést, és a hirtelen kinyílt technológiai lehetőségeket.

Az Első Generáció (1837 – 1990):

Méltán megérdemli a nagybetűs kiemelést, mert ez a hőskor. 

Akkor élt tudósaink feltalálták, kitalálták, alkalmazták, és végül örökül hagyták ezt a csodálatos technológiát, amely fejlettebb változatban valószínűleg a hamarosan elkövetkező űrsétáinkon is elkísér.

Az egyes generációk maguk is sokféle al-változatot tartalmaznak. Ezeket a korlátozott hely miatt nem tudjuk részletesen, a maguk sokféleségében bemutatni, elemezni, így az egyes generációkat egy kiválasztott, jellemző példán mutatjuk be.

A villamos energia – ahogy a villamos/elektromos eszközök is – kétségtelenül a legfontosabb felfedezés az emberiség történetében. Azonban a fényből közvetlenül villamos energiát nyerni még nagyobb technikai bravúr volt. Az első kísérletek során csak 3-4% átalakítási hatásfokot értek el, de ez mégis hatalmas siker volt, mert KÖZVETLEN VILLAMOSENERGIA átalakítást jelentett.

1. ábra: ezen – a mára archívvá dicsőült – táblázaton mutatjuk be a 90-es évek napelem sztárjait

Az I. generáció főbb tagjai:
  • Monokristályos szilícium (m_Si, c_Si) cellákból épült napelemek
  • Polikristályos (multikristályos) szilícium (p_Si) cellákból épült napelemek
  • PERL és PERC (passzív emitter, hátsó kivezetés) technológiával készített napelemek
  • Nagy hatásfokú több átmenetes napelemek (multi junction, a periódusos rendszer III.-V. csoportjába tartozó anyagokkal, űrkutatás, CSP)
  • Az első komolyabb integrációs kísérletek nagyobb rendszerek kialakítására (SPP < 1-3 MWp)

A korszak domináns szereplői a mono-, és polikristályos napelemek voltak, és ma is ezek alkotják a piac gerincvonalát. Még érdekesebb az összehasonlítás, ha az NREL 2005-ben és 2018-ban kiadott hatásfok adatait nézzük.

2. ábra: a NREL hatásfok összehasonlító grafikonjai, a kezdetek és a 2018-as állapot.

Az első generáció főbb technikai jellemzői:

  • Főleg szilícium alapon készülnek
  • Magas hőmérsékletű szilícium-kohászat adja az alapot (öntecs, szelet)
  • Félvezető technikai (fotolitográfiai) megmunkálás
  • Kis-, közepes méretek, max. (900-1400) x (600-900) mm)
  • Üveg-üveg vagy üveg- műanyag lezárás
  • Viszonylag megbízható minőség
  • Maximum rendszerfeszültség 600 Vdc
  • Gyártói kapacitás küszöb: 1-500 MWp/év
  • Ezen a technológián tanulta meg az emberiség a napenergia hasznosítást

A továbbiak jobb megértése okán fontosnak tartjuk az előállítási folyamat logikai lépéseinek megismerését. A napsugárzásból a következőképp nyerünk elektromosságot:

3. ábra: a fényelektromos energia konverzió lépései

A fény és anyag kölcsönhatása

A fény többféle módon léphet kölcsönhatásba az anyaggal, az anyag és a fény (elektromágneses sugárzás) jellegétől (erősség, spektrum) függően.

4. ábra: az anyag és a fény kölcsönhatásai

 Az anyagok elektromos vezetőképesség szerint, az alábbi három csoportba sorolhatók:

  • Szigetelők
  • Félvezetők
  • Vezetők

5. ábra: az anyagok elektronsáv szerkezete

Szigetelők és félvezetők esetén a két sáv között úgynevezett. tiltott sáv helyezkedik el, ide elektron nem kerülhet. A tiltott sáv nagysága kb. 0,2-2 eV. 

A félvezető anyagokban, a külső fény hatására elektron átugrás lehetséges, de ez csak akkor hatékony, ha a beeső foton energiája (gerjesztés) pontosan akkora, mint a tiltott sávszélesség. Ha kisebb, nem történik átugrás, ha nagyobb, akkor energia veszteség keletkezik. Különféle félvezető anyagoknál ez különféleképpen történik. A gerjesztés során exciton pár (elektronlyuk pár) keletkezik.

6. ábra: a fény általi gerjesztés folyamata

7. ábra: az alapprobléma – alacsony hatásfok, nagy veszteségek

A fent leírtak csak a kezdetét jelentik annak az izgalmas történetnek, amelyen a napelemek első generációja ment keresztül. A történetet természetesen folytatjuk. Cikksorozatunk következő részében szó lesz többek között a napelemek méretének változásáról, a fémezések fejlesztéséről, valamint a lézeres vágás előnyeiről és hátrányairól.

Váltson napenergiára, váltson a kiszámíthatóságra!

A folyton változó világpiaci helyzetben, az elszálló villanyárakkal szemben a napelemes rendszer jelentheti a biztonságot, a kiszámíthatóságot.