Európa legtöbb országában, így Magyarországon is jelentős problémát okoz, hogy a villamosenergia-hálózat néhány gócpontja, a régi, hagyományos erőművekre koncentráltan alakult ki, ami ráadásul egyirányú energiaáramlásra lett tervezve. Ezt a berendezkedést jelentősen megbolygatja a megújuló energiát hasznosító termelőegységek (napelemes rendszerek, szélerőművek) decentralizált elhelyezkedése és betermelése, valamint az általuk kikényszerített kétirányú áramáramlás. Mindezért szükségszerűvé váltak a fejlesztések, főként annak érdekében, hogy az Unió és Magyarország által is meghatározott klímacélok teljesülhessenek.

A PROBLÉMA EREDŐJE

Míg az Európai Unióban jelenleg 20, addig Magyarországon csak 10% körül mozog a megújuló energiát hasznosító erőművek által termelt energia aránya, ugyanakkor kirajzolódott már az az exponenciális növekedési irány a napelemes rendszereknél és a szélerőműveknél, ami súlyos terhet ró a villamosenergia-hálózatra. Ezzel kapcsolatban a fő problémát az okozza, hogy minél nagyobb lesz az alternatív energiatermelési módok aránya, annál nehezebb lesz fenntartani a hálózat stabilitását. Ráadásul a napelemparkok, a háztartási méretű napelemes erőművek és szélturbinák által termelt energia mennyisége összefüggésben áll a gyorsan változó időjárással, valamint további szabályozás szükséges annak érdekében is, hogy jellemzően a termelési és fogyasztási csúcsok nem esnek egybe. Mindez pedig oda vezet, hogy a megújuló energia felhasználásával termelt áramból időnként túl sok, máskor túl kevés áll rendelkezésre. Éppen ezért folyamatosan szabályozni kell a meghatározó szerepet betöltő, hagyományos erőművi energiatermelést a rendszer biztonságos üzemeltethetősége érdekében.

MEGOLDÁSI LEHETŐSÉGEK

Először is tisztázni szükséges, hogy nem a megújuló energiát hasznosító technológiákban kell keresni a hibát, hisz ezekre a nemzeteknek nagy szükségük van ahhoz, hogy a kitűzött klímacéljaikat elérjék. A jelenleg jelentkező problémák orvoslására több jó megoldás is létezik. Az egyik ilyen az energiatároló kapacitások bővítése. Bár sokan nem tudják, de hazánkban is egyre több akkumulátoros energiatároló épül. Erre a célra az elektromos járművek használt és meghajtásra már nem alkalmas akkumulátorai is hasznosíthatók lehetnek.

Másik megoldás maguk az elektromos járművek lehetnek, amik szintén működhetnek energiatárolóként. Vagyis az e-gépjárművek töltése éppen abban az időszakban zajlana, amikor a hálózaton többlet energia keletkezik. Így sosem veszne el, később kerülne hasznosításra a napelemes rendszerek, szélerőművek által megtermelt plusz energia. Sőt vannak már olyan fejlesztések is egyes gyártóknál, ami lehetővé teszi az energia visszatáplálását is. Ezzel pedig valós ideiglenes energiatárolókként tudnának működni az elektromos autók. Egyes szakértők szerint idővel már csak kétirányú áramforgalomra képes elektromos autók lesznek a piacon, amelynek az a nagy előnye, hogy egy esetleges hálózati áramkimaradás esetén akár több óráig is el tudja látni azt a háztartást energiával, amelyre rákapcsolják.

Harmadik megoldást az okos hálózatok nyújtanák. Ehhez arra van szükség, hogy a jelenlegi hálózat modernizálása mellett a rendszer működtetésébe belépjen a mesterséges intelligencia. Ennek integrálásával pontosabban lehetne megjósolni a fogyasztási és termelési csúcsokat, melyre azonnal tudnának reagálni a szabályozók.

Ha sokallja a villanyszámlát vagy azt tapasztalja, hogy „szökik az áram”, kérjen ajánlatot! A kalkulációt követően 15 percen belül részletes, személyre szabott árajánlatot küldünk.

Váltson napenergiára, váltson a kiszámíthatóságra!

A folyton változó világpiaci helyzetben, az elszálló villanyárakkal szemben a napelemes rendszer jelentheti a biztonságot, a kiszámíthatóságot.