Több megújuló energiaforrás is ismeretes már a nagyvilágban, ugyanakkor ezeknek csak bizonyos része hasznosítható egy háztartás számára. Ennek elsődleges oka az alternatív energiaforrást feldolgozó berendezés mérete és beruházási költsége. Jelen cikkünkben azok a megújuló energiaforrások kerülnek bemutatásra, amelyek egyszerűen hozzáférhetők a lakossági szféra számára is. Szó lesz a kisebb szélerőművekről, valamint a hőszivattyús-, napkollektoros- és napelemes rendszerekről. Ezeknek pedig óriási jelentőségük van abban, hogy az emberiség további fejlődését fenntartható módon hajtsa végre, és a mindennapokhoz szükséges energiát karbonmentesen állítsa elő.
Melyek a megújuló energiaforrások?
Először is tisztában kell lennünk azzal, hogy léteznek megújuló és nem megújuló energiaforrások. Utóbbi csoportba tartoznak azok a szénhidrogének, melyek jelenleg a világ fő energiaforrását is képezik. A nem megújuló energiaforrások fajtái a következők:
- szén,
- kőolaj,
- földgáz.
Ezen energiahordozók felhasználásának másik problematikája a véges készleteken túl az, hogy kitermelésük, feldolgozásuk és elégetésük során olyan melléktermékek keletkeznek, amelyek igen károsak a környezetre nézve.
A megújuló energiaforrások csoportjába olyan energiák tartoznak, amelyek mondhatni korlátlanul állnak rendelkezésre, és folyamatos felhasználásukkal a készletek sem merülnek ki. A megújuló energiaforrások fajtái a következők:
- szélenergia, napenergia,
- vízenergia (hagyományos gátas, hullámerőmű, árapály erőmű),
- biomassza és biogáz,
- geotermikus energia.
A megújuló energiaforrások előnyei a szénhidrogénekkel szemben az, hogy készleteik szinte kimeríthetetlenek, valamint környezetkárosító hatással sem járnak.
Energiatermelés otthon a megújuló energiaforrások alkalmazásával
Ahogy arra a bevezetőben már utaltunk a megújuló energiaforrások bizonyos szegmensei nem, vagy csak jelentős beruházás árán hasznosíthatóak a lakosság körében. A következőkben azokat a megoldásokat mutatjuk be, amelyek egyszerűen, viszonylag alacsony ráfordítással teszik lehetővé a zöld energia termelését és hasznosítását.
A megújuló energiaforrások Magyarországon is rendelkezésre állnak. Így adódhat a kérdés, hogy akkor melyek a legjobb megújuló energiaforrások hazánkban? Nos, a következőkben felsoroljuk, hogy milyen alternatív energiatermelési módok ismertek, és melyek váltak sikeressé, elterjedtté Magyarországon.
Megújuló energiaforrások Magyarországon
Szélenergia
Világviszonylatban az egyik leggyorsabb ütemű fejlődéssel a szélenergia jellemezhető. Az ilyem módon termelt energia gyakorlatilag a levegő mozgási energiáját alakítja át elektromossággá. A szélerőműfarmok egyik nagy előnye, hogy üzemeltetésük gyakorlatilag a teljes nap folyamán biztosítható megfelelő szélsebesség mellett, így gyakorlatilag megszakítás nélkül is tudnak energiát termelni. Hátránya viszont, hogy nem kimondottan esztétikus, háztartási hasznosítására nem igazán van lehetőség, a mozgóalkatrészek miatt időszakos karbantartást igényel. Továbbá, ahogy említésre került a szélerőmű állandó és meghatározott erejű légmozgást igényel. Mivel Magyarországon csak kevés vidéken biztosított az állandó szél, ezért hazánkban nem vált kellően sikeressé ez a megújuló energiaforrás.
Napenergia
A napenergia az az energiaforrás, ami szinte bárhol a bolygón hozzáférhető, így nem meglepő, hogy erre épülő technológiák terjedtek el leginkább a Földön. A Nap hatalmas mennyiségű energiát ad le fény formájában, melynek hasznosítására két technológia is ismert. A Nap energiájának felhasználása történhet napelemek vagy napkollektor segítségével. Előbbi a napfényt, mint fotonokat használja fel elektromos áram előállítására, míg utóbbi a fényelnyelődésből származó hőenergiát hasznosítja.
Ennek a megújuló energiaforrásnak nagy előnye, hogy a Napból áradó fény és hő nem kerül pénzbe, és korlátlanul rendelkezésre áll. A napenergiának és az azt hasznosító technológiáknak azonban van egy árnyoldala is. A termelés csak akkor megvalósítható, ha süt a Nap, vagyis a hozam nagyban függ attól, hogy milyen hosszú a napsütéses órák száma az egyes vidékeken.
Magyarország bővelkedik napfényben, így mindenképpen a napelemes és napkollektoros rendszerek tűnnek a legészszerűbb megoldásnak a megújuló energiák terén. A napelemes rendszerek mellett szól még az is, hogy a technológia már évtizedes múltra tekint vissza, és folyamatos fejlesztés alatt áll. Az ilyen típusú megújuló energiaforrások előnyei még: az alacsony beruházási költség, a gyors megtérülés, az egyszerű beszerezhetőség és engedélyeztetési folyamat.
Vízenergia
A víz energiájának hasznosítására már több módszer is ismert. A jelenleg legnépszerűbb és legtöbb energiát termelő rendszerek a hagyományos gátas vízierőművek. A felduzzasztott víznek egy szűk keresztmetszeten történő áteresztése először mozgási energiát hoz létre, ami turbinákba kerülve elektromossággá alakítható. Ezek az erőművek rendkívül sok energiát képesek termelni, viszont csak lokálisan, nagy folyók mentén helyezhetők el. Ezek a létesítmények még sok kritikát kapnak a természetvédőktől, hiszen a duzzasztás jelentősen átformálja a tájat, és a vízben élő állatok számára is gátat képeznek a szabad mozgásban. Lakossági hasznosítására áramtermelés céljából hazánkban nincs lehetőség.
A vízenergia hasznosításának két legújabb módja a hullám- és árapály erőművek. Ezek a berendezések a vízszint folyamatos, időszakos emelkedését kihasználva állítanak elő elektromosságot. Ezek az erőművek még csupán pilot projektekként vannak jelen a világban, tenger híján pedig Magyarországon ilyen módú hasznosításra nincs lehetőség.
Biomassza energia, biogáz
A biomassza egyre népszerűbbé válik a megújuló energiaforrások között. Többnyire szerves hulladékok, növényi nyersanyagok alkotják, melyek lehetnek állati, növényi vagy vegyes eredetűek. Az ezekből a forrásokból összegyűjtött “masszát” két módon lehet hasznosítani: egyrészt a termékek közvetlen elégetésével hő- és áram termelhető, másrészt az elegy erjesztésével biogáz állítható elő, ami később elégethető vagy üzemanyagként felhasználható. Előnye, hogy a növények például a fotoszintézissel rengeteg energiát raktároznak el magukban, ami a két leírt módon nyerhető ki. Erre a technológiára alapozottan Magyarországon több településen is működnek erőművek. A biomassza bemutatott hasznosítására háztartási keretek között szintén kevés lehetőség nyílik, mivel az energia kinyerését csak kontrollált körülmények között lehet biztonságosan végezni.
Geotermikus energia
A geotermikus energia forrása maga a föld, illetve a föld hője. Magyarországon a geotermikus energia jelentősebb része a felszín alatti hévízekből származik, melyeket többnyire a termál- és gyógyfürdők hasznosítják, ugyanakkor egyre több helyen biztosítják ebből épületek fűtését is. Magyarország a Kárpát-medencében való fekvése miatt ezen energiaforrás szempontjából kimondottan jó helyzetben van.
A geotermikus energia hasznosítására ugyanakkor a háztartások számára is van lehetőség. A háztartások fűtéséhez és/vagy hűtéséhez, valamint a meleg víz előállításhoz hőszivattyú használható, amely képes kinyerni a környezet hőenergiáját. Amennyiben a berendezést fűtésre használjuk, akkor az a külső környezetből kivonva az energiát a hőt adja le a ház fűtéséhez, hűtésnél pedig éppen fordított a működési elv. A hőszivattyú a talajt, a talajvizet vagy a levegőt használja erőforrásként. A hőszivattyú egyik legnagyobb előnye, hogy egész évben működtethető, használatával nem termelődik semmilyen károsanyag, nincs szükség kéményre. A napelemes rendszerekhez hasonlóan ezek beruházási költsége is alacsony, és a befektetést gyors megtérülés jellemzi.
Olcsóbb a megújuló energiatermelés a fosszilis energiával szemben?
Akinek az eddigiek alapján még nem egyértelmű, hogy miért fontosak a megújuló energiaforrások, akkor azoknak ebben a fejezetben tovább részletezzük az alternatív energiatermelés előnyeit.
Bár a két leginkább népszerű megújuló energiaforrást hasznosító berendezés, a napelemes rendszer és a hőszivattyú kezdetben viszonylag jelentős költséget jelent, azonban működtetésükkel olyan állandó költségektől lehet megszabadulni, mint a villany- vagy a fűtésszámla. Ezek a berendezések akár hosszú évtizedekig is képesek problémamentesen működni, így a befektetés megtérülését követően már jövedelmet termelnek a háztartások számára.
Nem szabad arról sem elfeledkezni, hogy a fosszilis eredetű energiahordozók ára a készletek csökkenésével folyamatosan emelkedik. Ez rendkívül jól megfigyelhető az üzemanyagok tekintetében is. Egyes vizsgálatok pedig már kimutatták, hogy a napelemekkel történő energiatermelés az egyik legolcsóbb módja az áram előállításának.
Továbbá arról sem szabad elfeledkeznünk, hogy a fosszilis energiahordozók milyen másodlagos károkkal is járnak a környezetre vagy éppen szervezetünkre nézve. Így rövid távon, ha olcsóbbnak is tűnik a szénhidrogénekből történő energia kinyerése, hosszú távon a kárenyhítések, az egészség javítása vagy megőrzése sokkal költségesebb.
Összességében pedig azt mondjuk, hogy a megújuló energiaforrások jelentik a tisztább, élhetőbb jövő kulcsát. A fenntartható fejlődés pedig elképzelhetetlen ezeknek a technológiáknak a minél szélesebb körű hasznosítása nélkül. Nagy igazság van David Brower idézetében, ami így szól:
„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön!”
Vagyis a mi feladatunk, hogy egy jobb állapotú környezetet adjunk át utódainknak. A megújuló energiaforrások használatával pedig Ön is hozzájárul a bolygó megmentéséhez!
A környezet védelméhez Ön is hozzájárulhat azzal, ha napelemes rendszert alakít ki. Amennyiben Ön is szeretne saját napelemes rendszert, kérjen ajánlatot! Az ingyenes kalkulációt követően 15 percen belül részletes, személyre szabott árajánlatot küldünk Önnek.