A legtöbbek fejében, akik napelemes rendszert vásárolnának megfordul az a kérdés, hogy vajon mennyi idő alatt térül meg a napelem befektetés? Ehhez nem túl bonyolult számításokkal könnyedén utána is tudunk járni. Jelen cikkünkben több szempontból is bemutatjuk, hogy egy napelem-tulajdonos milyen megtérülési idővel és feltételekkel számolhat.

Mennyibe kerül egy napelemes rendszer?

Ezt a kérdést nem egyszerű, sőt nem is lehet egzaktul megválaszolni, hiszen nagyon sok múlik a rendszer méretén, a választott rendszerelemek típusán, mennyiségén. Egy háztartási méretű napelemes kiserőmű (HMKE) esetében általában a következő tételek szerepelnek egy árajánlatban:

  • Napelem panel
  • Inverter
  • Tartószerkezet
  • Kábelek
  • Csatlakozók
  • Tűzeseti leválasztó
  • Munkadíj.

Manapság egy napelemes rendszer telepítésének költsége az anyagárakat, az engedélyeztetést és a felszerelést is figyelembe véve 1 kWp esetén nagyjából bruttó 450 – 575.000 Ft körül mozog. Ez jórészt az aktuális napelem árak függvénye. Azt még mindenképpen tudni érdemes, hogy a fajlagos költségek a rendszer méretével arányosan csökkennek.

A napelemes rendszernél az ára mellett inkább az fontos, hogy az mennyi idő alatt térül meg. Minél rövidebb ez az időszak, annál jobb befektetést sikerült tenni. Jelen piaci árakat nézve azt mondhatjuk, hogy egy átlagos HMKE napelemes rendszer nagyjából 10 év alatt termeli meg az árát, vagyis ennyi idő alatt spórol meg annyi villanyszámlát, ami a bekerülési költsége volt. Ez rendkívül jó arányszám, főleg abban a tekintetben, hogy a rendszer még évtizedekig működőképes. Így gyakorlatilag a 10. évtől a berendezés már jövedelemtermelőnek is tekinthető. 

napelem megtérülés

A napelem megtérülést azonban számos tényező befolyásolhatja! Ilyen faktor lehet például:

  • a rendszerelemek minősége
  • az épület fekvése
  • a tető mérete, dőlésszöge
  • adott földrajzi lokációban a napsütéses órák száma.

Ezek a tényezők határozzák meg főként azt, hogy mekkora rendszerre is van szükség az energiaigény fedezésére. Nézzünk is egy példát a napelem rendszer megtérülés számításra:

Egy nagyobb (5 fős) család energiaigénye körülbelül egy havi 15.000 Ft-os villanyszámlát feltételez, ami 4500 kWh fogyasztást jelent éves szinten. Ennek ismeretében azt mondhatjuk, hogy egy nagyjából 4 kW-os rendszer lehet képes megtermelni a szükséges áramot. Egy ilyen napelemes rendszer 12 db 345 W-os panelből épül fel, melynek az ára körülbelül 1,8 millió Ft. Ebből visszavezetve pedig megállapítható, hogy valóban 10 év szükséges ahhoz, hogy a rendszer megtérüljön.

A megtérülési időt jelentősen lerövidítheti, ha igénybe veszünk valamilyen állami, vagy uniós támogatást (pl.: OFT, HET napelemes pályázata). Ezeknek köszönhetően a megtérülési idő a töredékére redukálható! 

Amennyiben egzakt, vagy legalább közelítő értéket szeretnénk megtudni a napelemes rendszerre vonatkozóan, akkor érdemes élni a napelem kalkulátor nyújtotta lehetőséggel.

Mennyi energiát tudunk napelemmel megtakarítani?

Amennyiben minden telepítési feltétel ideálisnak mondható (déli tájolás 35-45 fokos dőlésű tető, magas napsütéses óraszám, stb.), akkor a korábbi fejezetben is bemutatott 4 kW-os napelemes rendszer nagyjából évi 4800 kWh villamos energiát képes megtermelni. Ezzel gyakorlatilag ingyen jutott a háztartás a számára szükséges energiához. Mivel a napelem panel élettartama a technológia fejlődésének hála egyre hosszabb időintervallumot fed le, ezért a 10 éves megtérülést követően gyakorlatilag már tisztán hasznot termel a berendezés. A napelem inverter esetében azonban egy 10 éves csereciklussal érdemes számolni, mivel a rendszernek ezt az elemét igen nagy terhelés éri a működés során.

Mekkora összeget takarít meg egy napelemes rendszer?

Amennyiben forintra pontosan tudni szeretnénk, hogy mennyit takaríthatunk meg a napelemes rendszerrel, akkor először érdemes felkeresni egy áramszolgáltató honlapját és tájékozódni az aktuális tarifáról. A1 normál árszabás esetén a kerekített érték 38 Ft 1 kWh-ra vetítve. Amennyiben ezt az összeget megszorozzuk a példaként említett napelemes rendszerárral megtermelhető 4800 kWh-val, akkor 182.400 Ft-ot kapunk. Ekkora összegű energiát termel (spórol) meg a berendezés a tulajdonosa számára.

Megtérülés szaldó elszámolással

Azt mondhatjuk, hogy jelenleg igen kedvező feltételek mellett lehet napelemes rendszert telepíttetni, mivel a szaldó elszámolás garantálni tudja a viszonylag gyors megtérülést. A szaldó elszámolás lényege, hogy a termelő-fogyasztók éves szinten számolnak el a hálózati szolgáltatóval. Az ad-vesz mérőóra rögzíti, hogy adott napelemmel szerelt háztartás mennyi energiát fogyasztott a hálózatról, illetve mennyit termelt be. Amennyiben ezek az értékek éves szinten kiegyenlítik egymást, akkor 0 Ft-os villanyszámlával lehet számolni.  A szaldó esetében még fontos megjegyezni, hogy a betáplált és vételezett energia ára csak addig egyezik meg, amíg a rendszernél nem jelentkezik túltermelés. Ebben az esetben a szolgáltató már egy csökkentett összeggel kalkulál, és téríti azt meg a termelő-fogyasztó felé.

A jelenleg is érvényben lévő szaldóval azt mondhatjuk, hogy  a napelem megtérülési idő nagyjából 10 év.

Bruttó elszámolással mennyi idő a napelem megtérülés? 

Bár már tudjuk, hogy egy darabig még nem kerül bevezetésre a bruttó elszámolás, mégis érdemes megnézni, hogy ezzel az elszámolási móddal hogyan is alakulna a megtérülési idő. 

A bruttó elszámolás a szaldóval szemben annyit jelent, hogy a hálózati szolgáltató más áron vásárolja meg termelő-fogyasztó ügyfeleitől az el nem fogyasztott, többletként betermelt áramot, mint amennyiért azt vásárolják. Ebből pedig már tisztán látható, hogy rosszabbul alakul a számítás, ha a megtérülést szeretnénk kikalkulálni. Mivel még nem ismert a konkrét ármeghatározás, ezért pontos megtérülési időt is nehéz megszabni, de az elképzelés alapján korántsem teremt majd olyan kedvező feltételeket, mint a szaldó elszámolás.

Napelem megtérülés Otthonfelújítási Támogatással

Ahogy a korábbi fejezetben már említettük, a megtérülési idő jelentősen lerövidíthető, ha a napelemes rendszer valamilyen támogatással valósul meg. A lakosság szempontjából erre kiváló lehetőséget biztosít most a Novák Katalin által meghirdetett Otthonfelújítási Támogatás, melynél akár a bekerülési költség 50%-át fizeti az állam.

A program keretében 6 millió Ft-os felújítási munka esetén -, amibe beletartozik a napelemes rendszer létesítése is – maximum 3 millió Ft visszaigényelhető. A támogatás igénylésének menetéről korábbi cikkünkben részletesen is írtunk. 

Ezzel a lehetőséggel élve az igénylőknek már csak a fele összegre kell a megtérülési időt számolniuk. A megfeleződött anyagi befektetéssel pedig a napelemes rendszer is előbb hozza vissza az árát!

Napelem megtérülés kalkuláció

A napelem megtérülés kalkuláció elvégzése tehát úgy a legegyszerűbb, ha az alábbi képletet alkalmazzuk:

Napelemes rendszer költsége / (megtermelhető energia x az elektromos áram ára)!

Korábbi példánkkal: 1.800.000 Ft / 4.500 kWh x 38 Ft = kb. 10 év.

Ha Ön is szeretne saját napelemes rendszert, akkor kérjen ajánlatot! A kalkulációt követően 15 percen belül részletes, személyre szabott árajánlatot küldünk.

Váltson napenergiára, váltson a kiszámíthatóságra!

A folyton változó világpiaci helyzetben, az elszálló villanyárakkal szemben a napelemes rendszer jelentheti a biztonságot, a kiszámíthatóságot.