Mikor megszületik az elhatározás egy napelemes rendszer vásárlása mellett, akkor érdemes részletesen körüljárni a témakört, hogy milyen tényezőknek kell megfelelni ahhoz, hogy egy tökéletesen működő rendszer legyen a végeredmény. Ilyen faktornak tekinthető a tetőszerkezet, annak típusa, fedése, a napelem tájolása, az ideális dőlésszög beállítása, valamint a besugárzást korlátozó elemek elkerülése. Fontos tudni, hogy ha ezek nem, vagy csak részben teljesülnek, akkor a feltelepített napelemes rendszer nem fogja a lehető legjobb teljesítményt produkálni. Jelen írásban összegyűjtöttük mindazokat a fontos tudnivalókat, amikre érdemes odafigyelni a napelem tájolás tekintetében.

Ebben az esetben ideális a napelem tájolása

Egy napelemes rendszer akkor a legtermelékenyebb, ha adott az ideális napelem tájolás, vagyis biztosított az, hogy napfelkeltétől egészen napnyugtáig – ha nem is mindig 90 fokban – folyamatosan érjék a napsugarak a panelek felületét.

A modulok felhelyezése során javasolt a 35-45 fokos dőlésszög, mivel hazánk az északi szélesség 47°-án helyezkedik el, és így biztosítható a legjobb hatásfok. Amennyiben ennél kisebb vagy nagyobb dőlésszögben tudjuk csak telepíteni a napelemeket, akkor természetesen teljesítménycsökkenéssel kell számolnunk. 

A napelem tájolása a megfelelő dőlésszög megválasztása mellett az egyik legfajsúlyosabb tényező a teljesítmény maximalizálása érdekében. Éppen ezért a telepítéshez célszerű a tetőfelület azon részét kiválasztani, amit állandóan süt a Nap. Ez az északi félgömbön, így Magyarországon is a délre néző tetőknél áll fenn folyamatosan. Amennyiben épületünk adottsága megengedi, akkor kimondottan a déli tetőrész beépítése javasolt, de hasonlóan (bár néhány százalék teljesítménykieséssel jár) jó megoldást jelent még a délkeleti, délnyugati, vagy kettős keleti és nyugati telepítés. Az északi, északkeleti, északnyugati tetőrészekre történő telepítéssel viszont már jelentős teljesítménykieséssel kell számolni. Ebben az esetben már érdemesebb alternatív – például földre történő – telepítésen gondolkodni, természetesen optimális déli tájolással. A napelem elhelyezése tehát mindenképpen prioritásként kezelendő az elvárt eredmények elérése érdekében.

Napelem élettartam

Veszteséges napelem tájolás elleni megoldások

Az optimális tájolás mellett feltétlenül szükséges beszélnünk a veszteséges napelem tájolás eshetőségeiről is, mint elrettentő példa. Napelemes rendszert azért szereltetünk fel, hogy lehetőleg minél nagyobb arányban kiválthassuk háztartásunk áramszükségletét. A leghatékonyabban ezt úgy érhetjük el, ha a napelem tájolása a fent említett optimális variációk egyikének felel meg. Amennyiben ez adott, akkor könnyen kiszámolható a tervezők részéről, hogy mi az a minimális napelemszám (realizálva a bekerülési költségeket), amire szükségünk van, hiszen az adott panel közel a teljesítménye maximumán fog termelni. Viszont, ha a napelem elhelyezése nem ideális, akkor igen nehezen számolható ki az a panelszám mennyiség, ami már elegendő lehet a fogyasztás kielégítésére. 

A legrosszabb esetben a nem megfelelő napelem telepítés következménye, hogy a rendszer csak a töredékét fogja megtermelni a szükséges energiának. Ez azért van, mert a nem ideális napelem tájolás során rövid ideig, vagy nem ideális szögben fogják érni a napsugarak. Ezzel pedig lecsökken az az időszak, amikor a panel termelni képes.

Ahogyan a korábbi fejezetben írtuk, hazánkban a napelem tájolása nem ideális, ha annak felülete északra, északkeletre vagy északnyugatra néz. Ezekben az esetekben csak a törtfény, vagy egy nagyon rövid időszak (napkelte és napnyugta) áll rendelkezésre a termeléshez.

A bevezetőben említettük, hogy vannak egyéb tényezők is, amik befolyásolják a termelést. A napelem tájolás esetében érdemes figyelembe venni még a környező és a háztetőn lévő tereptárgyakat. Ilyen lehet a kémény, a szomszédos ház, fák, oszlopok stb. A termelési időszakot ezek is jelentősen lecsökkenthetik, ha a napelem telepítés nem volt kellően körültekintő. Az árnyékhatás ugyanis jelentősen csökkentheti a panelek és a teljes rendszer teljesítményét.

Amennyiben csak északi kitettségű, vagy időszakosan árnyékba kerülő felület áll rendelkezésre, akkor érdemes alternatív telepítési felületet keresni, ahol már ideálisabb lehet a napelemek elrendezése. Ilyen helyszín lehet egy melléképület, a terasz, a garázs vagy autóbeálló teteje, végső esetben pedig a földre történő elhelyezésen is érdemes elgondolkodni. Természetesen ezekben az esetekben mérlegelni kell, hogy milyen plusz költségeket jelenthet az alternatív megoldások megtalálása. Egyéb járulékos költség lehet ezekben az esetekben a speciális tartószerkezet, kocsibeálló, garázs építése.

cof

Alternatív tájolási megoldások 

Az előző fejezet végén már felvezettük az alternatív napelem tájolás lehetőségét, így most ebben a részben részletesebben is beszélünk annak megvalósításáról. Először is foglalkozzunk a lapos tetőkkel. Ezekre tekinthetünk lehetőségként és megoldandó problémaként is. A lapos tetőn ugyan egyszerűen meghatározható merre is nézzenek a panelek, hogy ideális legyen a napelem tájolása, ugyanakkor a megfelelő dőlésszög beállításához speciális tartószerkezetre is szükség van. Ez utóbbi viszont sokkal nagyobb költséget jelent, mint a ferde tetőknél alkalmazott szerkezeteké. 

A lapos tetők esetében megjelenik egy újabb fontos szempont: a teherbírás. Ez azért is fontos, mert a tartószerkezet súlya is több lesz, mint a ferde tetők esetében, illetve annak rögzítése többnyire nem csavarokkal történik, hanem lesúlyozással. Ezt pedig többnyire betonlapokkal végzik, ami szintén extra terhet jelent a födém számára. A plusz terhelés miatt feltétlenül kérjük ki szakemberek és statikus véleményét is.

A másik gyakran alkalmazott alternatív megoldás a földre telepítés. Ebben az esetben is a megfelelő helyszín kiválasztásával egyszerűen meghatározható mi is a legideálisabb a napelemek elrendezése esetében. A földi telepítésnél a lapos tetőhöz hasonlóan speciális, drágább tartószerkezettel kell számolni, viszont itt a rögzítés a lesúlyozáson túl történhet már talajcsavarozással vagy cölöpözéssel is. A szabadon álló telepítés akkor javasolt, ha a tető kitettsége nem ideális (északi) vagy nagyon tagolt, esetleg hosszú ideig árnyékot vet rá valamilyen tereptárgy.

Összegzés

Összefoglalásul még egyszer fel szeretnénk hívni a zöld energiatermelés mellett elhivatottak figyelmét arra, hogy a napelem telepítés során számos tényezőre: a tetőszerkezet állékonyságára, annak típusára, fedésére, az ideális dőlésszög beállítására, a besugárzást korlátozó elemek elkerülésére és a napelem tájolás megfelelő meghatározására is ügyelni kell. A napelem tájolása összefüggésben állhat a nem kívánt árnyékhatással, ami akár 10%-os beárnyékolás esetén már 30-50%-os teljesítménykiesést is okozhat. Mindezért fontos a körültekintő tervezés és a szakemberek igénybevétele!

Ha sokallja a villanyszámlát vagy azt tapasztalja, hogy „szökik az áram”, kérjen ajánlatot! A kalkulációt követően 15 percen belül részletes, személyre szabott árajánlatot küldünk.

Váltson napenergiára, váltson a kiszámíthatóságra!

A folyton változó világpiaci helyzetben, az elszálló villanyárakkal szemben a napelemes rendszer jelentheti a biztonságot, a kiszámíthatóságot.