Sokakat foglalkoztat, hogy mi a teendő a napelemek túltermelése, vagyis a pillanatnyi fogyasztásnál nagyobb áramtermelés esetén. Jelen cikkünkben az ilyen esetekre vonatkozóan nyújtunk tájékoztatást arról, hogy mi is a teendője a termelő-fogyasztónak, és hogyan érinti ez a hálózati szolgáltatót.
A napelemes túltermelés jelentése
Mint tudjuk a napelemek csak nappal képesek energiát termelni. Ugyanakkor azt is tudni érdemes, hogy a napelemes rendszerek egész éves működésük során az év különböző szakaszaiban másként termelnek. A napelemek a nyári időszakban például a többszörösét is meg tudják termelni annak a mennyiségnek, amit a téli, borúsabb hónapokban állítanak elő. Előfordul, hogy a napsütésben gazdag napokban, hónapokban a napelemes rendszer több energiát termel, mint amennyit az adott időszakban el tud a háztartás vagy az üzem fogyasztani. Ilyenkor keletkezik az úgynevezett napelem túltermelés. Az el nem fogyasztott energiát a rendszer betáplálja a hálózatba. A másik eset, amikor nem termelnek a napelemek kellő mennyiséget, ilyenkor szükségszerű a hálózatról áramot vételezni az elektromos berendezések ellátásához.
A fent leírtak alapján pedig 3 különböző módon felhasznált energia típust különböztetünk meg a hálózatra visszatápláló (tehát nem szigetüzemű) napelemes rendszerek esetében:
- megtermelt és teljességében el is fogyasztott, a szükségleteket maximálisan kielégítő
- megtermelt, de azonnal el nem fogyasztott, vagyis hálózatba visszatáplált
- megtermelt, de a hálózatból is vételezett energia.
A fent bemutatott 3 eset közül utóbbi kettőnél szükséges elszámolni a helyi szolgáltatóval, annak függvényében, hogy a visszatáplált, vagy a vételezett energia volt-e túlsúlyban. Ez a gyakorlatban a szaldóelszámolás, ahol kilowattóra/kilowattóra alapon történik az elszámolás (ezt váltja fel 2024-től a bruttó elszámolás). Az ad-vesz villanyórák segítségével leolvasható és éves szinten elszámolható a hálózatról vételezett és a betermelt energia mennyisége. Amennyiben ezek kiegyenlítik egymást, akkor nullszaldóról beszélhetünk, amennyiben az egyenleg pozitív, akkor napelem többlettermelés volt. Sokak nem tudják, de a napelem túltermelés elszámolása megvalósítható a hálózati szolgáltatóval. A napelem túltermelés számlázása a legtöbb termelő-fogyasztó számára adott lehetőség. A többlettermelés visszaigénylése nem bonyolult folyamat! A szolgáltatók oldalán található kérvény és egy adóelőleg nyilatkozat benyújtásával és a pontos fogyasztási/termelési adatok megadásával visszaigényelhető a termelt energia ára. Mindenesetre érdemes tisztában lenni azzal, hogy mennyi a napelemmel termelt áram átvételi ára.
Napelem többlettermelés elszámolás lépései
Igen gyakori eset még egy fogyasztáshoz jól méretezett napelemes rendszer esetében is, hogy a termelő-fogyasztó az éves mérőóra leolvasásánál több villamosenergiát termelt a hálózatba, mint amennyit fogyasztott. Ilyenkor adott a lehetőség, hogy a napelem többlettermelés visszaigénylésre kerüljön. Ez általában nem nagy összeg, de nem érdemes veszni hagyni pár forintot sem.
Amíg a termelt és vételezett energia kiegyenlíti egymást, addig a szolgáltató az energiadíj és a rendszerhasználati díjak összegével számolja el a megtermelt energiát. Vagyis annyit fizet érte, amennyiért adja. A többlettermelésnél azonban más a helyzet. Ilyenkor csak az energiadíjat számíthatja fel a termelő.
A napelem túltermelés miatti többlettermelés visszaigénylése roppant egyszerű folyamat, amit most az ELMŰ példáján vezetünk le. Minden termelő-fogyasztó kap a szolgáltatótól HMKE (háztartási méretű kiserőmű) üzemeltetésére vonatkozó éves elszámoló számlát, melynek van egy számlarészletező része. A számla végösszeg fejezetében rögzítésre kerül, hogy a többletként keletkezett különbözetet a fogyasztó jogosult a szolgáltató felé kiszámlázni. Bár a szolgáltató weboldalán is található ennek menetéről információ, érdemes felkeresni az ügyfélszolgálatot is az aktuális termelői árak kapcsán.
Az ELMŰ-nél a visszaigénylés igen egyszerű, a vállalat honlapján elérhető egy HMKE kérelem és nyilatkozat nevű dokumentum, melynek kitöltésével lehet kérelmezni a visszatérítést. Az alapadatok megadása mellett az „Értékesített villamos energia” sorba kell beírnunk az elszámoló számlán található többlettermelést. Hogy mennyi is a napelemmel termelt áram átvételi ára és a hálózatról vételezett áram díja aktuálisan, azt ki lehet keresni a korábbi számlákból vagy az ELMŰ oldalán található árszabásból.
A kérelem mellett még egy egy adóelőleg nyilatkozatra is szükség van, ami szintén egyszerűen letölthető és kitölthető. A dokumentumot a munkáltatóval is alá kell írattatni, majd a kérelemmel együtt postai úton eljuttatni az ELMŰ részére. Ezt követően pedig nincs más dolgunk, csak várni a pénzt.
Szóval a napelem túltermelés számlázása a fenti lépéseket követve egyszerűen megoldható. Azt azonban fontos tudni, hogy az MFB-s hitelből megvalósított napelemes projektek esetében kizáró tényező a napelem túltermelés és visszaigénylés. Az ilyen módon létrehozott rendszereket minden esetben az adott fogyasztáshoz kellett méretezni, hogy elkerülhetőek legyenek a jövedelemtermelő beruházások.
Napelem túltermelés csökkentése egyszerűen
Amennyiben nem akarunk bajlódni a napelem visszatáplálás elszámolás lépéseivel, de még nem vásároltunk napelemes rendszert, akkor érdemes szakértőkkel egyeztetni a pontos és szükséges méretű napelemes rendszer meghatározásáról. Amennyiben viszont már van napelemes rendszerünk és évről évre napelem többlettermelés áll fenn, akkor érdemes lehet újabb fogyasztót tervezni az ingatlanba. Erre megfelelő lehet egy klíma vagy az elektromos fűtés, amivel környezetbarát módon kiválthatjuk a fűtési energiát és költségeket.
Persze előfordulhat olyan eset is, hogy a napelemes rendszer kiépítése megelőzi egy későbbi tervben lévő nagyfogyasztó beruházás integrálását (pl.: elektromos fűtésre történő áttérés), és nem akarunk évekig egy nagyobb rendszer okozta napelem visszatáplálás elszámolás procedúrával bajlódni, viszont megfelelően elő szeretnénk készíteni hozzá a terepet. Ilyen helyzetre nyújt megoldást például az EU-Solar jövőálló napelem csomagja.
A jövőálló csomag azok számára ideális, akik előre látják, hogy elektromos fogyasztásuk a jelenlegihez képest növekedni fog, például egy jelentősebb áramfogyasztó beszerzését tervezik (klíma), vagy fűtési rendszerüket teljesen elektromos üzemeltetéssel tervezik megoldani, esetleg elektromos autó vásárlásán is gondolkodnak. A csomagban foglalt elemek úgy kerülnek összeállításra, hogy azok a későbbiekben bővíthetők legyenek akár 40-50%-kal. Egy nagy teherbírású inverter mellé kínálunk alacsonyabb, az aktuális igényekhez méretezett panelszámot, ugyanakkor előkészítjük a rendszert egy későbbi napelembővítéshez is. Így biztosan nem kell bajlódnia egyik stádiumban sem a napelem túltermelés adminisztrációs terheivel és azzal, hogy mennyi az aktuális napelemmel termelt áram átvételi ára.
Amennyiben Ön is szeretne saját napelemes rendszert, kérjen ajánlatot. A kalkulációt követően 15 percen belül részletes, személyre szabott árajánlatot küldünk.