A napelemes rendszereknek számos előnye van, mint a villanyszámla költségeinek csökkentése, a szolgáltatótól való függetlenedés, az emissziómentes energiatermelés stb. Annak érdekében viszont, hogy ezeket a prioritásokat folyamatosan élvezhessük szükség van a napelemes rendszer megfelelő védelmére is. A túlfeszültség és a villámcsapás például két olyan veszélyforrás, ami komoly károkat okozhat a berendezésben, sőt akár az egész épületben. Viszont odafigyeléssel és a megfelelő lépések megtételével ez is kiküszöbölhető. Tehát nemcsak az épületek, hanem a napelem villámvédelme is fontos! Jelen írásunkban a napelem rendszer villámvédelme és a napelem túlfeszültség-védelem témakörébe  nyújtunk betekintést!

Napelem villámvédelem módja, szükségessége

A napelem villámvédelemre elsősorban azért van szükség, hogy az épületekben, vagy azok környezetében tartózkodókat ne érje áramütés, másodsorban pedig magát az ingatlant, a benne található elektromos berendezéseket is szükséges védeni a meghibásodástól, tűz keletkezésétől. A napelemes rendszerek és a villámcsapások vonatkozásában azonban több tévhit is kering. Ilyen például az, hogy a tetőre szerelt berendezés “bevonzza” a villámokat! Ez nem igaz! A háztetőre szerelt napelemek nem növelik a villámok becsapásának kockázatát. Másik leggyakrabban előforduló vitatéma , hogy mikor kell villámvédelem. Sokan állítják, hogy minden napelemes rendszerhez szükséges villámvédelemről gondoskodni. Ez sem igaz! A hazai villámvédelmi jogszabály értelmében csak a nagyobb teljesítményű (10 kW feletti) rendszerek esetében indokolt a napelem villámvédelem kiépítése. A napelemek villámvédelme tehát nem minden esetben kötelező, de a személy- és vagyonbiztonság azonban igen fontos és átgondolandó tényező, ezért javasolt mérlegelni a napelem villámhárító kialakítását. Napelemes rendszerek létesítésénél érdemes szakértőket is bevonni, és kivizsgálni a kockázatokat, illetve a napelem villámvédelem szükségességét. Fontos még azt is megemlíteni, hogy a villámvédelmi berendezést csak kiviteli terv alapján lehet elkészíttetni.

Külső villámvédelem

Mint tudjuk és tapasztaljuk a napelemes rendszereket többnyire az épületek és építmények tetőszerkezetén helyezik el, így viszont ki vannak téve a zivataros időjárás viszontagságainak, a közvetlen villámcsapásoknak. Annak érdekében, hogy a napelemekben és az inverterben ne keletkezzen sérülés fontos, hogy a különböző előírásoknak és szabványoknak megfelelő külső villámvédelem kiépítésre kerüljön.

Fontos, hogy a tetőszerkezeten a rendszer méretétől függően, de egy 20–60 m sugarú elméleti gördülő gömbbel szerkesztett villámvédelmi felfogórendszer védett terében kell a napelemeket és a teljes berendezést elhelyezni. Valamint azt is meg kell jegyezni, hogy nemcsak a közvetlen villámcsapástól, hanem a közvetett átütésektől is védeni kell a berendezést, az ingatlant és az ott lakókat. A villámhatás-veszélyeztetés okán nemcsak a külső villámvédelem biztosítása szükséges, hanem a belső villamos tartalom másodlagos villámhatás veszélyeztetése (H1–H5) függvényében mindkét követelményrendszernek megfelelő belső villámvédelem (B0–B4) létesítése is szükségszerű.

Napelem rendszer villámvédelme és napelemes rendszerek túlfeszültség védelme

Ahogy az előző alfejezetben is említettük a külső villámvédelem csak a villám közvetlen becsapásától és tűzgyújtó hatása ellen nyújt védelmet. A villámcsapás által okozott másodlagos túlfeszültségek ellen pedig csak a megfelelő egy- vagy többfokozatú potenciálkiegyenlítés, illetve a belső villám- és túlfeszültség elleni felkészültség nyújthat védelmet. Ezekben az esetekben az alábbi szabályokat érdemes betartani:

Az LPZ villámvédelmi zónarendszerben (MSZ IEC 1312-1) az LPZ 0/1 zónahatáron minden zónahatár-átlépési ponton villámáram- levezetőképes (10/350) villámvédelmi potenciálkiegyenlítést kell létesíteni.

A napelemes rendszert az épületek kisfeszültségű energiaellátó hálózatához kell csatlakoztatni.

A tetőn lévő napelemek és tartószerkezetek egyik pontját 16 mm²-es rézvezetékkel a villámvédelmi földelő rendszerrel és az épület EPH-főcsomópontjával is szükséges összekötni.

A napelemes rendszer DC oldalú (egyenáram) + és – kimenetére villámáram-levezetőképes (10/350) túlfeszültség-levezetőket és az inverter egyenáramú bemeneteit kell csatlakoztatni.

A napelemes rendszerek túlfeszültség védelme ezért is fontos, mert az energiával ellátott készülékekben üzemzavar léphet fel.

A villámvédelem ellenőrzése és felülvizsgálata

A villámvédelmi berendezéseket időszakosan szükséges ellenőrizni és felülvizsgálni. Ezt a tevékenységet szintén csak megfelelő végzettséggel és gyakorlattal rendelkező szakember végezheti.

Az elkészült új napelem villámhárító berendezésnek a hatályos OTSZ-ben rögzítetteknek szükséges megfelelnie. A tűzveszélyességi osztálya a korábban hatályos jogszabállyal ellentétben már nem az épületeknek és építményeknek van, hanem a benne tárolt anyagoknak. Így az adott épület kockázatának jellegét, és a szükséges villámvédelem kiépítésének jellegét és módját már a benne tárolt, felhasznált, előállított anyagok és azok mennyisége határozza meg. Ennek megfelelően a felülvizsgálat bizonyos esetekben 3, olykor 6 évente válik szükségessé. Fontos kiemelni, hogy amennyiben az épületen, vagy épületben bármi lényegi változás történik (pl.: hozzáépítés, tevékenységváltás stb.), akkor a villámvédelmet javasolt azonnal megismételni.

Ha sokallja a villanyszámlát vagy azt tapasztalja, hogy „szökik az áram”, kérjen ajánlatot! A kalkulációt követően 15 percen belül részletes, személyre szabott árajánlatot küldünk.

Váltson napenergiára, váltson a kiszámíthatóságra!

A folyton változó világpiaci helyzetben, az elszálló villanyárakkal szemben a napelemes rendszer jelentheti a biztonságot, a kiszámíthatóságot.