Nagy port kavarnak az utóbbi hónapok kormányzati bejelentései a lakosság azon körében, akik napelemes rendszert akarnak, vagy már megrendelték azt, és valamilyen kedvezményt is igénybe vesznek rá. A fő kérdés, hogy ki maradhat szaldóelszámolásban? Jelen cikkünkben ennek járunk utána, és adjuk meg a szükséges választ!

MI TEKINTHETŐ TÁMOGATÁSNAK?

A tapasztalatok alapján kijelenthető, hogy a napelemes rendszerrel rendelkező, vagy ilyen jellegű beruházást tervező lakosság körében – a sokszor megtévesztő médiakommunikáció nyomán – zavarossá válik egyes fogalmak értelmezése és annak összefüggése a szaldó- és bruttó elszámolás kapcsán. Mindezért fontos, hogy letisztázzuk, hogy a kormánykommunikáció mit is ért támogatás alatt, illetve azt, hogy kit és hogyan érint majd ez a jövőben a szolgáltatóval való elszámolás során.

Támogatás alatt olyan pénzügyi forrásjuttatást értünk, ami többnyire a kedvezményezett (ügyfél) részéről vissza nem térítendő egy beruházás végrehajtása során. Ezt a forrást leggyakrabban az állam vagy az Európai Unió biztosítja utólagos megtérítéssel az elszámolást követően, vagy előleg formájában. Előbbire az Otthonfelújítási Támogatás, utóbbira pedig a nemrégiben beharangozott, Dr. Palkovics László, innovációs és technológiai miniszter által meghirdetett pályázat jelent kitűnő példát. Az Otthonfelújítási Támogatás esetében már ismert volt, hogy 2021.07.01-től már csak bruttó elszámolással köthető szerződés a hálózati szolgáltatókkal. A tervezetten augusztustól elérhető 100%-os támogatástartamú uniós pályázat esetében szintén csak bruttó elszámolás alkalmazható. Ahogy a kormányzati kommunikáció is rögzíti, ezekben az esetekben „a cél az, hogy szaldóelszámolás és tőketámogatás együttesen ne legyen alkalmazható”.

KIK MARADHATNAK MÉGIS A SZALDÓELSZÁMOLÁSBAN?

Azok, akik tisztán önerőből valósítják meg napelemes rendszerüket 2023. december 31-ig köthetnek szaldóelszámolásban szerződést az áramhálózati cégekkel. De mit is tekintünk Önerőnek? Minden olyan pénzügyi forrást, ami megtakarításból, vagy megelőlegezett banki finanszírozás (hitel) által áll rendelkezésre.

Sokan az MFB által nyújtott kedvezményes kölcsönt is támogatásnak tekintik. Ez nagy tévedés! A korábban meghirdetett „Lakóépületek energiahatékonyságának és megújuló energia felhasználásának növelését célzó hitel” nem minősül támogatásnak, hiszen a szerződött ügyfélnek visszafizetési kötelezettsége van, épp úgy, mint a hagyományos piaci hitelek esetében. Vagyis a köznyelvben csak „MFB 0-s” kölcsönként elhíresült program esetében a napelemes rendszert vásárlók is szaldóelszámolásban maradnak.

Fontos megjegyezni ugyanakkor, hogy az Államkincstár nem tartotta összeférhetetlennek az MFB-s hitel és az Otthonfelújítási Támogatás együttes igénybevételét. Így előfordulhatnak olyan esetek, hogy valaki a kedvezményes hiteléből finanszírozott napelemes rendszerét az Otthonfelújítási Támogatás lehetőségeivel élve is el kívánja számolni. Ebben az esetben viszont, már érvényesül a támogatás-jelleg, és az arra vonatkozó 2021. június 30-át követő szolgáltatói szerződéskötésnél érvényes bruttó elszámolás.

Összefoglalva: azok, akik önerőből (legyen az megtakarítás vagy banki kölcsön) valósítják meg napelemes rendszereiket, és a hálózati szolgáltatóval 2023.12.31-ig megkötik a szerződést még biztosan élvezhetik a szaldóelszámolás előnyeit.

Ha sokallja a villanyszámlát vagy azt tapasztalja, hogy „szökik az áram”, kérjen ajánlatot! A kalkulációt követően 15 percen belül részletes, személyre szabott árajánlatot küldünk.

Váltson napenergiára, váltson a kiszámíthatóságra!

A folyton változó világpiaci helyzetben, az elszálló villanyárakkal szemben a napelemes rendszer jelentheti a biztonságot, a kiszámíthatóságot.