Az ezredforduló táján még csodabogárként tekintettünk arra a pár kísérletező kedvű polgárra, aki napelemekkel „díszítette” családi háza tetejét. Azóta nagyot fordult a világ, egyre többen látják, hogy mennyit lehet megtakarítani napelemmel; és ha a fejlődés a mai tempóval folytatódik, hamarosan azokat a házakat mustráljuk majd értetlenül, amelyeken nem napelemes rendszerek szolgáltatják az áramot.
Ha napelemes áramtermelésről van szó, méretük és látványosságuk miatt elsőként többnyire a hektárnyi területű, több tíz-száz megawattos napelemfarmok jutnak eszünkbe, ám egyre növekvő mennyiségük miatt ugyanilyen fontos minden egyes napelemes ház is. E cikkünkben azt járjuk alaposan körül, hogy milyen feltételekkel és paraméterekkel telepíthető napelem rendszer családi házra 2022-ben. Mindezt az EU-Solar Zrt., mint megbízható napelemes cég kiemelkedő, túlzás nélkül mondható, páratlan tapasztalati tudására alapozva, amelyet a hazai napelemes rendszerek telepítésének hajnala óta immár 10 000-nél több lakossági napelemes rendszer (a szakmában közkeletű nevén: háztartási kiserőmű vagy csak hmke) tervezésével, felépítésével szerzett meg.
Miért jó üzlet a napelem mint befektetés? És milyen napelemet válasszak?
Igyekszünk megválaszolni a kérdést, hogy milyen napelemet válasszak; a legjobb napelemes cégek átlagárai kapcsán megnézzük, mennyi is a napelem telepítés költsége, miért kihagyhatatlan lépés a folyamatból a napelem rendszer tervezése. Vagyis, hogy miért is éri meg bármely családiház-tulajdonosnak a napelem vásárlás, hogy foszlik semmivé örökre egy átlagos villanyszámla, mennyit lehet megtakarítani napelemmel. Főként, ha költségeinkhez az állam is hozzájárul: megkeressük tehát, melyek a napelemre igényelhető támogatások 2022-ben.
De nézzük is rögtön 5 rövid pontba foglaltan: miért és mire jó a napelem vásárlás, miért éri meg egy napelemes házban élni, miért jó üzlet a napelem mint befektetés.
- Befektetés, megtakarítás: a lakossági napelem rendszer (hmke) mindegyik, de legjobban a nagyobb fogyasztású épületek esetén eredményez jelentős rezsiköltség-csökkenést, vagyis látványos megtakarítást. Megtérülése után pedig már „pénzt termel” a családnak. Nagyobb rendszerek estén pedig a teljesítményarányos költség is kedvezőbb.
- Csökkenő károsanyag-kibocsátás: a napelem telepítés az egyik legegyszerűbb módja, hogy Ön is hathatós lépést tegyen a környezetvédelemért.
- A napelem növeli az ingatlan értékét: bár nem elsődleges szempont, jó tudni, hogy a ház eladásakor ez plusz bevételt hozhat.
- Csökkenő napelemárak: korábban ennél (reálértéken) csak drágábban lehetett megvásárolni. A rendszert alkotó elemek (napelem, inverter, tartószerkezet) világpiaci árainak csökkenése az egész beruházást olcsóbbá teszi.
- Napelemre igényelhető támogatások 2022: soha ilyen kedvező támogatásokkal nem élhettek a napelem-beruházók: falusi CSOK és Zöldhitel mellett az Otthonfelújítási Támogatással (OFT) máris a felére csökken a napelem telepítés költsége, a 2021 őszétől pályázható HET pedig 100%-os, vissza nem térítendő támogatást, azaz ingyennapelekkel termelt ingyenáramot jelent.
Mennyit lehet megtakarítani napelemmel?
A napelem telepítés egyik kulcskérdésére egyszerű és gyors a válasz: annyit, amennyit az áramfogyasztásunkért eddig fizettünk a szolgáltatónak: a villanyszámlánk tehát teljesen lenullázható, a napelem megtérülés biztos folyamat. Különösen a mai, speciális hazai, úgynevezett szaldós elszámolási rendszerben, amelynek lényege, hogy egy ad-vesz mérőórával a túltermeléskor a hálózatba táplált, alultermeléskor az onnan vételezett áram mennyiségét is mérik, és a szolgáltatóval a kettő különbözetével kilowatt-alapon számolnak el. E rendszer akkor ideális, ha e kettő éves szinten pontosan kiegyenlíti egymást, ekkor gyakorlatilag egy fillérünkbe nem került a család áramfogyasztása. Elvben a többlettermelés is elszámolható – blogunkban erről ITT írtunk bővebben. A napelemtechnológia fejlődése azonban idő közben jobb lehetőséget teremtett a többlettermelés felhasználására is: mivel pluszban termelt áramunkkal a szolgáltató már más feltételekkel számol el, jobban járunk, ha azt saját magunk tároljuk és akkor használjuk fel, amikor napelemeink nem vagy nem eleget termelnek (télen, borús időben stb.). Ebben segít az úgynevezett hibrid rendszer, amelynek lényege, hogy esetleges többlettermelésünket elsődlegesen saját akkumulátorainkban tárolja el, ahonnan szükség esetén mi magunk használhatjuk fel. Az akkuk teljes feltöltöttsége után természetesen újra a hálózatba táplál, illetve, ha minden akkunk lemerült, mi is újra vételezhetünk a hálózatról.
Napelem rendszer családi házra 2022-ben, napelem rendszer tervezése
Annak érdekében, hogy napelemeink céljainknak megfelelően, és hosszú ideig jól szolgáljanak, elengedhetetlen a pontos, szakszerű tervezés, a legjobb, ha ezt egy megbízható napelemes cég végzi el, nem mi bajlódunk vele. Ehhez tudni kell, mennyi a mostani és a tervezett átlagos áramfogyasztás családi ház esetén, a tető paramétereit (méret, árnyékolás, tájolás, dőlésszög), ehhez kapcsolódóan, hogy mekkora a napelem mérete; illetve a rendszer teljesítményét, a napelem inverter méretezését. Utóbbinál egy családi ház esetén általánosan elmondható, hogy egy 1 kilowatt teljesítményű rendszer 1200 kWh energia termelésére képes, míg hazánkban az átlagos családi rendszerek 3–6 kW közötti méretűek. Mindebben persze ma már sokat segít egy online napelem kalkulátor, de a legjobb napelemes cégek ezt ugyancsak professzionálisan kiszámítják nekünk. Az egész projekthez természetesen szakszerű és komplex energetikai tanúsítvány is készül, amely a napelem megtérülés kiszámításában is segít.
Ám mert tudjuk, hogy a napelemek alkalmazásával kapcsolatban még ma is rengeteg bizonytalanság és tévhit él az emberekben, egy másik háttéranyagunkban ezeket is igyekeztünk feldolgozni, eloszlatni (KLIKK IDE!).
Aki pedig a tervezésben és méretezésben szeretne alaposabban elmélyülni, ezen a linken megteheti.
Napelem rendszer kivitelezése, napelem telepítése 2022-ben
Ha sikeresen túljutottunk az előzőekben ismertetett tervezési lépéseken – beleértve az árkalkulációt is – végre kezdődhet a kivitelezés, azaz a napelem rendszer telepítése, üzembe helyezése. Magát a folyamatot a könnyebb megérthetőség kedvéért az EU-Solar 10 egymásra épülő lépésre bontotta – erről bővebben ITT ÍRTUNK ,most nagy vonalakban mutatjuk be – mi ebben úgyis csak nézők leszünk.
A napelemek telepítése a kezdetektől máig sokat egyszerűsödött, gyorsabbá vált, ám a sor elején ma is a tartószerkezetek, sínek, rögzítők felszerelése áll. Erre kerülnek majd rá az áramot termelő panelek, a szükséges csatlakozódobozokkal, kábelekkel. Aztán jön a rendszer szíve: ahogy már írtuk, az inverter méretezése is nagyon fontos, ez a berendezés alakítja majd ugyanis a panelek által termelt egyenáramot az otthoni berendezéseink által használható váltóárammá. Szükség esetén – a 2021-es rendelet szerint 2,5 kW felett – a fázisbővítés is a feladathoz tartozik.
Mint minden elektromos rendszernél, itt is elengedhetetlen a megfelelő védelmi berendezések (tűzvédelmi kapcsoló, mérettől függően villámvédelem) beépítése, a biztonságos működés ugyanis ez esetben is a legfontosabb. Ha minden elkészült, jöhet a próbaüzem, majd a sort a villanyóra cseréje zárja – ahogy korábban írtuk, hagyományos mérőnket egy ad-vesz órával váltjuk, amely a hálózatba táplált és az onnan vételezett mennyiséget is számolja.
Mennyibe kerül egy napelem rendszer? – Napelem árak 2022-ben
Bár talán a legelső, de mindenképpen az egyik kezdeti kérdése mindenkinek, aki napelem telepítést fontolgat, az lesz, hogy mennyibe kerül egy napelem rendszer; erre ugyanolyan „attól függ” válasz adható csak, mint például arra, hogy mennyibe kerül egy autó. A napelem vásárlás költségeit ugyanis rengeteg tényező befolyásolja. Például, hogy mekkora az átlagos áramfogyasztás a családi házban, azaz mekkora átlagos villanyszámla kiváltása a cél. Aztán a tető szerkezete, a modulok típusa, mérete, darabszáma, hogy milyen inverter lenne ideális. És persze függ a kivitelező cég tapasztalataitól, a kapcsolódó szolgáltatásoktól (az esetleges pályázatírástól a nonstop ügyfélszolgálaton át a gyors szervizelésig), illetve a felhasznált anyagok minőségétől is.
A méret itt is számít, ám néhány tétel fajlagos költsége mégis olcsóbb egy nagyobb rendszer esetén, néhány pedig rendszermérettől függetlenül egyforma – ilyen például az
engedélyeztetés, a villanyóra cseréje és az energetikai tanúsítvány elkészítése.
Ám hogy mégse hagyjuk számok nélkül az olvasót, az alábbi táblázatban teljesítmény szerint sorba állatva összegyűjtöttük a jelentősebb, megbízható napelemes cégek friss országos tól-ig-átlagárait:
Teljesítmény |
Rendszer ára (Ft) |
3 kW napelemrendszer ár: | 1 400 000 – 1 950 000 |
5 kW napelemrendszer ár: | 1 990 000 – 2 750 000 |
7 kW napelemrendszer ár: | 2 950 000 – 3 550 000 |
10 kW napelemrendszer ár: | 3 750 000 – 4 550 000 |
20 kW napelemrendszer ár: | 6 750 000 – 8 050 000 |
Napelem támogatás családi házra, napelem pályázat 2022
Amint az már nyilván a fentiekből is kiderült, a napelem telepítés 2022-ben is garantáltan megtérülő befektetés. Ennek ideje nyilván a bekerülési költség függvénye – ez utóbbinak a csökkentésében, tehát a megtérülés gyorsításában pedig ma már az állam is sokat segít. A falusi CSOK vagy a Zöldhitel alapvetően nem a napelem támogatásra készült, ám erre is teljes körűen felhasználható. Korábbi blogunkban ugyancsak részletesen körbejártuk e témakört is.
HET: ingyenáram ingyennapelemmel – az I. ütem lezárult, de folytatódik
Ám a családi házukra napelem-telepítést tervezők számára 2021-ben eljött a Kánaán: a korábban legföljebb kedvezményes hitel vagy részleges támogatás után késő ősszel nyílt meg az „RRF-6.2.1., Lakossági napelemes rendszerek támogatása és fűtési rendszerek elektrifikálása napelemes rendszerekkel kombinálva” című, közkeletű nevén egyszerűen HET-pályázatnak nevezett lehetőség. Amely a sikeres pályázók – több mint 30 ezer háztartás – számára egycsapásra ingyenes lehetőséget teremtett napelem beruházásra, hiszen 100%-os, vissza nem térítendő támogatást ígért. Nem is csoda, hogy az eltelt hónapokban kiemelkedő érdeklődés övezte a pályázatot – csak az EU-Solar Zrt.-nél – mint az állami akkreditációs feltételeknek mindenben megfelelő, választható, megbízható kivitelezőnél – 70 ezren érdeklődtek.
Az első ütem beadási határideje február 6-án országosan lejárt, de idén szeptembertől a II., jövőre, majd 2024-ben a III–IV. körökkel még folytatódik. Csak emlékeztetőül: csak napelemre 2,9, az ehhez kapcsolódó fűtési rendszerrel együtt 11,3 millió forintot nyerhetnek azok a háztartások, amelyekben a tulajdonosok 2020-as, egy főre eső átlagjövedelme nem érte el a 4,85 millió forintot. A teljes pályázati kiírást lásd ITT!
Otthonfelújítási Támogatás: az év végéig akár 3 milliót igényelhet!
Ugyanakkor azoknak sem kell teljes egészében saját megtakarításukra hagyatkozniuk napelem vásárláskor, akik bármely okból lemaradtak a HET-pályázatról, vagy nem felelnek meg a kiírás bármely követelményének. Számukra még 2022 (számlakiállítás szempontjából október) végéig ott a tavaly január óta elérhető, ugyancsak rendkívüli népszerűségnek örvendő Otthonfelújítási Támogatás (OFT), amelyben otthononként maximum 3 millió forintos állami támogatással élhetünk. Amelyhez ráadásul – mivel ez egy utófinanszírozott konstrukció, tehát a beruházást saját zsebből kell elvégezni, amit az állam utólag térít meg – egy ugyancsak kedvezményes, akár 6 millió forintos hitel is társítható.
A támogatás felhasználási területeit a kiírás hosszasan és tételesen sorolja, de valóban egy lakás, ház felújításához, modernizálásához szükséges szinte teljes tárházat felöleli. És a jó hír, hogy gondoltak a környezetbarát megoldásokra is, így a napelem rendszer telepítés is ott szerepel a listában. A határidőkre itt is érdemes figyelni: az igénylés 2022. december 31-éig nyújtható be, az utolsó felújítási számla kiegyenlítését követő 60 napon belül.
Az OFT részletes feltételeiért KLIKK IDE!
Napelem beruházásához, a pályázatok keretében is, válassza az EU-Solar szakembereit!
Ha saját maga még gondolkodik is a napelem telepítésen, arról talán már önmagában senkit sem kell győzködni, hogy a ma használatos, környezetszennyező fosszilis energiahordozók mielőbbi leváltása zöld energiákra nem kisebb tét, mint az emberiség jövőjének a záloga. Ami az utóbbi pár évben ha nem is gyors, de legalább gyorsuló ütemű változásokat hozott: világszerte sorra épülnek az egyre nagyobb teljesítményű napelemparkok, és egyre több családi ház tetején is ott sorakoznak a napelempanelek. A napelem, biztosan mondhatjuk, a jövő meghatározó energiája, fejlesztése, elterjesztése a jövő meghatározó iparága lesz. Hosszas számok sorolása helyett csak kettő álljon itt: a hazai energiahivatal (MEKH) frs adatai szerint december 31-én (kerekítve) 125 ezer darab háztartási méretű kiserőmű (hmke) összesen 1000 mW teljesítménnyel vette ki a részét hazánk megújulóenergia- termeléséből. (A MEKH adatait részletesen LÁSD ITT!)
Ha akár önerőből, akár pályázat keretében Ön is napelemrendszer telepítésén is gondolkodik, napelem beruházása során nyilvánvalóan a legjobb minőségre, a kivitelezésben a legmagasabb szakmai nívójú partnerekre számít. Bízza mindezt a hazai napelemszektor legnagyobb tapasztalattal, legszélesebb körű referenciákkal rendelkező társaságára, az EU-Solar Zrt.-re!
Biztosan nem kérdés az Ön számára, hogy egy évtizedekig jól működő rendszerhez minőségi berendezésekre és hozzáértő, megbízható kivitelezőre lesz szüksége. Az EU-Solarra pedig nemcsak a napelem telepítés és majdani karbantartás, de már most, a precíz előkészítés teljes menetében is mindenben támaszkodhat.
Ne habozzon, váltson Ön is velünk zöldre, induljon el a tiszta, ingyenes energiafelhasználás útján, amihez kérje ingyenes kalkulációnkat!